„Las 2010”

10 paź 2010 | wpis w: Aktualności

9 października na terenie leśnictwa Smolarnia (oddział leśny 178), pod kryptonimem „Las 2010″, odbyły się gminne ćwiczenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Strzeleczki. Na obszarze około 2 hektarów zasymulowano pożar lasu. W ćwiczeniach brały udział wszystkie jednostki z gminy oraz ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy MAN GCBA 9,5/65 z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej z Krapkowic.

W czasie działań strażacy mieli okazję przećwiczyć takie czynności jak: rozwijanie linii wężowych, operowanie prądami gaśniczymi, awaryjne zwijanie sprzętu, współpraca pomiędzy poszczególnymi jednostkami, zasady korespondencji radiowej i porozumiewania się za pomocą znaków gestowych. W każdej z grup, na które zostały podzielone przybyłe na miejsce ćwiczeń jednostki, zasymulowano potrzebę udzielenia pierwszej pomocy oraz ewakuację z zagrożonego obszaru strażaka poszkodowanego w trakcie działań (złamana noga).

Przybyłe na miejsce zastępy OSP podzielone zostały na 3 grupy (każda z nich składała się z 3 jednostek OSP) i rozlokowane w rejonie działań:

  • Grupa 1: Strzeleczki, Moszna i Zielina,
  • Grupa 2: Racławiczki, Dobra i Łowkowice,
  • Grupa 3: Smolarnia, Ścigów i Pisarzowice.
Mapka sytuacyjna, przedstawiająca rozmieszczenie poszczególnych jednostek OSP w trakcie ćwiczeń.
Mapka przedstawiająca rozmieszczenie poszczególnych jednostek OSP w trakcie ćwiczeń

Galeria zdjęć z ćwiczeń – kliknij.