Każde poszukiwania związane z badaniem historii, zarówno tej lokalnej jak i ten ogólnej, nie mają racji bytu bez odnalezienia jakiejkolwiek bibliografii na dany temat. W przypadku opisywania historii większych miejscowości czy też miast, bibliografia ta jest bardziej bogata, niż w przypadku małych miejscowości – takich jak np. Smolarnia.

Do czasu wydania monografii Smolarni (czerwiec 2014 r.) jedynym większym źródłem informacji o tej miejscowości była publikacja z 1999 r., pt. „Nasza mała ojczyzna, Strzeleczki – dzieje gminy”, w której opisano pokrótce historię wszystkich wiosek z terenu gminy Strzeleczki. Dla zwykłego czytelnika książka ta była i jest wystarczającym źródłem wiedzy. Jednak dla kogoś, kto bardziej szczegółowo chce się zająć badaniem przeszłości swojej rodzinnej miejscowości (i nie tylko), już nie.

Zbieranie informacji o historii tak małej społeczności można porównać do szukania rozrzuconych na wielkiej powierzchni puzzli, gdzie każdy odnaleziony z trudem element jest składową jakiejś całości. I nie ma tutaj dostępnej funkcji „szukaj” (wpisujesz, klikasz i masz), dzięki której po kilku sekundach otrzyma się pożądany wynik. W przypadku wielu publikacji ogólnohistorycznych (m.in. o przeszłości Śląska, książek adresowych, wydań statystycznych itd.) szukanie to zaczyna się od odnalezienia konkretnej książki (często kilkusetstronicowej), przewertowaniu chociażby spisu treści, a potem konkretnego rozdziału w poszukiwaniu każdego interesującego szczegółu. Wydawać by się mogło, iż takie zbieranie informacji jest zadaniem karkołomnym. I takim też jest. Nie oznacza to jednak, iż nie jest ono możliwe do wykonania.


Jeśli nie zajmujesz się badaniem historii, powyższy opis może ci jedynie uświadomić, jak wiele pracy trzeba włożyć w odnalezienie każdej, nawet najmniejszej informacji. Jeśli zaś interesuje cię przeszłość twojej rodzinnej miejscowości, twojej parafii, albo najbliższej okolicy, jako swego rodzaju pomoc, zamieszczam poniżej link do wykazu pozycji drukowanych, z których korzystałem przy odkrywaniu historii Smolarni i Serwitutu. Jest to bibliografia, z której korzystam na bieżąco i która została wykorzystana zarówno przy opracowywaniu monografii miejscowości, jak i w opisach na niniejszej stronie internetowej.