9.02.2017 – Smolarnia

W dniu 09.02.2017 r. o godz. 13:57 dyżurny KP PSP w Krapkowicach otrzymał informację o wypadku dwóch samochodów osobowych zlokalizowanym w miejscowości Smolarnia. Do zdarzenia zadysponowano zastępy OSP Smolarnia, OSP Strzeleczki oraz JRG Krapkowice. Dwie osoby poszkodowane zostały zabrane do szpitala przez ZRM.

Źródło: www.kppsp.com


17-letnia dziewczyna została przewieziona do szpitala w wyniku zderzenia dwóch samochodów w Smolarni. Jak wynika ze wstępnych ustaleń policji, 21-letni kierowca samochodu marki Honda nie zachował odpowiedniej odległości od poprzedzającego audi, kierowanego przez 33-latka, które skręcało w lewo. Doszło do zderzenia, w wyniku którego obrażeń doznała 17-letnia pasażerka audi. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, jednak stan poszkodowanej pozwalał na odwiezienie jej do szpitala karetką.

Źródło: www.nto.pl

 

Źródło zdjęć: www.prostozopolskiego.pl

2.12.2016 – Smolarnia

Zastęp miejscowej OSP usuwał konar drzewa z jezdni drogi wojewódzkiej nr 414 w okolicy Smolarni.

Źródło: Nowiny Krapkowickie, nr 49/2016 (244), 6.12.2016, s. 3.

22.05.2014 – Smolarnia

Źródło: Tygodnik Krapkowicki, Nr 21 (838), 27.05.2014

27.01.2014 – Smolarnia

Źródło: Tygodnik Krapkowicki, Nr 4 (821), 28.01.2014

7.01.2013 – Smolarnia

Krótko przed godziną 14:00 jednostka została wezwana do zdarzenia drogowego, które miało miejsce na drodze wojewódzkiej nr 414 w miejscowości Smolarnia. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i udzieleniu poszkodowanej osobie kwalifikowanej pierwsze pomocy. W zdarzeniu oprócz naszej jednostki (GCBA 6/32 JELCZ 004) udział brały również 2 zastępy z JRG Krapkowice (GLBA -Rt 1/1/50 IVECO, GBA -Rt 2/16/200 STAR) oraz jednostka OSP Strzeleczki (GBA -Rt 2,4/16 MERCEDES).

Źródło: PSP Krapkowice, www.kppsp.com.

24.09.2012 – Dziedzice

Jednostka została zadysponowana do pożaru stodoły w Dziedzicach na ul. Granicznej. Strażakom udało się uratować przed ogniem przyległy do stodoły budynek mieszkalny, który zajął się ogniem od płonącej stodoły. Do gaszenia pożaru zadysponowano Państwową Straż Pożarną z Krapkowic oraz jednostki OSP ze Smolarni, Racławiczek, Zieliny i Strzeleczek.

Źródło: www.w24opole.pl.

5.09.2012 – Smolarnia

Po godzinie 15:30 jednostka została zadysponowana do niewielkiego pożaru na przyległym do remizy, boisku w Smolarni. Spaleniu uległa znajdująca się tam ławka oraz opona, które zostały umyślnie podpalone.

23.08.2012 – Kujawy

Przed południem jednostka została wezwana do pożaru sterty słomy przy ul Głogowskiej w Kujawach. Do pożaru zadysponowano łącznie 13 zastępów straży pożarnej w łącznej sile 52 strażaków.

  • Szerszy opis zdarzenia dostępny jest na stronie Tygodnika Krapkowickiego w artykule pt. „Płonęły baloty„.

2.09.2011 – Dziedzice

Około godziny 22:30 jednostka została wezwana do pożaru brogu słomy w Dziedzicach. W działaniach uczestniczyły 4 jednostki straży pożarnej, w łącznej sile 19 strażaków.

Zdjęcia wykonali: Lucjan Lubaszka (PSP Krapkowice, www.kppsp.com) oraz Robert Hellfeier (OSP Smolarnia).

19.05.2010 – Smolarnia

Około godziny 18:30 jednostka została wezwana do wypompowywania nadmiaru wody z podtopionej studni głębinowej. Nasze starania nie przyniosły jednak efektu, gdyż wysoki poziom wód gruntowych powodował nieustanne przesiąkanie wody do studni i jej zalewanie. Tym samym piasek przedostawał się przez nierówno położone kręgi betonowe, co powodowało zanieczyszczenie wody. W akcji uczestniczyło 4 członków naszej jednostki.

Zdjęcia wykonał: Robert Hellfeier (OSP Smolarnia).

12.03.2010 – Smolarnia

Krótko po godzinie 7:30 jednostka została zadysponowana do wypadku drogowego, które miało miejsce przy wylocie drogi powiatowej ze Smolarni na drogę wojewódzką nr 414 (tzw. „Szpica”).

Tego dnia doszło tutaj do zderzenia się dwóch samochodów: dostawczego Iveco i osobowego Renault Laguna. 53-letni kierowca Renault, wyprzedzając w rejonie skrzyżowania, oraz przy podwójnej linii ciągłej zderzył się ze skręcającym w boczną drogę, dostawczym Iveco. W wyniku wypadku 63-letni pasażer Renault z obrażeniami kręgosłupa i klatki piersiowej został zabrany przez pogotowie ratunkowe do szpitala. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, neutralizacji płynów eksploatacyjnych z uszkodzonych pojazdów, oraz udzieleniu pierwszej pomocy dwóm osobom poszkodowanym w wypadku. Na czas działań ratowniczych chwilowo został wstrzymany ruch na tym odcinku drogi. W zdarzeniu udział brały: OSP Smolarnia, OSP Strzeleczki, JRG Krapkowice, pogotowie ratunkowe, oraz policja.

Autorzy zdjęć: Jerzy Jarosz (PSP Krapkowice, www.kppsp.com), Krzysztof Apostel (OSP Smolarnia), portal www.ratownictwo.opole.pl oraz portal www.24opole.pl

10-12.01.2010 – Smolarnia

W dniach od 10 do 12 stycznia miejscowa jednostka aż 4 razy wzywana była do usuwania powalonych drzew. 10 stycznia (niedziela) o godzinie 16:50, oraz 19:40, w nocy z 10 na 11 stycznia o godz. 3:00, oraz 12 stycznia koło południa. Powalone drzewa były usuwane w Smolarni, na odcinku od ul. Pachów do Serwitutu oraz na drodze wojewódzkiej nr 414 na odcinku Smolarnia-Dzików. Powodem takiej sytuacji był padający od 3 dni śnieg i deszcz ze śniegiem, przez co pod ciężarem lodu i śniegu drzewa zaczęły się łamać. W tym okresie, na wspomnianym odcinku drogi doszło również do kilku kolizji i zdarzeń drogowych. Ponadto tego, oraz następnego dnia energetycy naprawiali pozrywane linie energetyczne w Smolarni i okolicy. Łącznie nastąpiły kilkunastogodzinne przerwy w dostawie energii elektrycznej.

Zdjęcia: Robert Hellfeier (OSP Smolarnia).

27.12.2009 – Smolarnia

Na drodze wojewódzkiej nr 414 doszło do wypadku drogowego z udziałem dwóch samochodów osobowych. Kierowca jednego z pojazdów potrącił dzika, zaś w tym samym momencie na zwierzę najechał kierowca innego samochodu, który nadjeżdżał z przeciwka. Działania zastępu polegały na oznakowaniu i zabezpieczeniu miejsca wypadku. Na miejscu zdarzenia była również policja.

10.09.2009 – Racławiczki

Krótko przed godziną 14:00 jednostka OSP została wezwana do pożaru wnętrza budynku gospodarczego, gdzie były składowane deski i znajdowały się urządzenia stolarskie. Po dojechaniu naszej jednostki na miejsce okazało się, że pożar został już opanowy przez jednostki, które wcześniej przybyły na miejsce zdarzenia. Działania polegały na ugaszeniu pożaru, przewietrzeniu pomieszczenia i wyciągnięciu nadpalonych desek i urządzeń.

Zdjęcia wykonał: Jerzy Jarosz (PSP Krapkowice, www.kppsp.com)

17.11.2008 – Smolarnia

Około godziny 16.00 jednostka OSP została wezwana do zabezpieczenia terenu, na którym znalezione zostały niewybuchy z okresu II wojny światowej. Jak się okazało były to pociski artyleryjskie, panzerfausty oraz głowice od panzerfaustów. Niewybuchy nie stanowiły już zagrożenia dla otoczenia. Następnego dnia o godzinie 13.30 na miejscu zjawili się saperzy, którzy „posprzątali” teren.

Zdjęcia wykonał: Robert Hellfeier (OSP Smolarnia)

20.06.2008 – Serwitut

Około godziny 14:00 nasza jednostka została wezwana do pożaru suchych traw na terenie miejscowości Serwitut. Dzięki szybkiej i sprawnej akcji pożar udało się szybko ugasić. Gaszenie pożaru trwało 30 minut. Spaleniu uległ obszar o powierzchni około 10 arów. W akcji brało udział 5 członków OSP Smolarnia oraz jednostka OSP z Racławiczek.

Zdjęcia wykonali: Robert Hellfeier (OSP Smolarnia) i Klaudia Różyczka (Serwitut)

7.09.2007 – Łowkowice

O godz. 15:50 jednostka OSP Smolarnia została wezwana do powodzi w Łowkowicach. Działania polegały na zabezpieczeniu wału wzdłóż rzeki Osobłogi, oraz pomocy miejscowej ludności w zabezpieczeniu domostw i dobytku. Najgorsza sytuacja panowała na niżej położonych terenach, gdzie w krytycznych momentach woda osiągała wysokość 1 metra. Około godz. 21.00 poziom wody zaczął opadać. A akcji brało udział 7 członków OSP Smolarnia, prawie wszystkie jednostki OSP z Gminy Strzeleczki, oraz Państwowa Straż Pożarna.

 8.09.2005 – Dziedzice

W godzinach popołudniowych jednostka została wezwana do pożaru nieużytków rolnych i suchych traw na pograniczu sołectw Smolarnia i Dziedzice. Na szczęście spaleniu uległ obszar o niewielkiej powierzchni. W akcji uczestniczyło 4 członków OSP Smolarnia, oraz 5 członków OSP Racławiczki.

Zdjęcia wykonał: Patryk Kudla (Serwitut)

9.09.2002 – Dziedzice

O godzinie 16.00 jednostka została wezwana do pożaru kotłowni w domu jednorodzinnym na ulicy Szkolnej. W budynku doszło do wybuchu żaru z pieca centralnego ogrzewania. Ogniem objęte było pomieszczenie gospodarcze, w którym stał piec oraz sąsiadujące z nim kuchnia i pokój. W wyniku pożaru poparzeń II stopnia doznała przebywająca w mieszkaniu 38-letnia kobieta, która została przewieziona do szpitala specjalistycznego w Siemianowicach Śląskich. W zdarzeniu brało udział 17 strażaków z 5 zastępów straży pożarnych. Z naszej jednostki w akcji uczestniczyło 6 strażaków.