Firmy ze Smolarni nagrodzone na prudnickich Targach Przedsiębiorczości…

1 paź 2014 | wpis w: Aktualności

W dniach 12-14 września w Prudniku odbyły się XIX Targi Przedsiębiorczości i Rzemiosła INTER–REGION „Dom i Ogród”. Wśród ponad 120 wystawców znaleźli się również przedstawiciele dwóch firm ze Smolarni: „Eco-las” i „Erkon”, którzy na Targach tych zdobyli znaczące nagrody.

Pierwsza z firm – „Eco-las” – której właścicielem jest Józef Rataj, zdobyła tytuł za zaprezentowanie, wykonanych z kamiennego łupka, czterech donic ogrodowych i dwóch amfor, które stanowiły element specjalnie przygotowanej na Targi ekspozycji.

Prace nad produkcją donic, z których trzy wykonane zostały z łupka szarogłazowego i jedna z łupka kwarcytowego oraz amfor (jednej z łupka szarogłazowego i jednej z łupka bazaltowego) trwały dwa miesiące. Materiał do ich wykonania, który po wcześniejszym przetworzeniu i obróbce może zostać wykorzystany do produkcji, pochodzi kamieniołomów z Polski, Bułgarii oraz Czech.

Bez wątpienia najciekawszymi z zaprezentowanych produktów są – wysokie na 100 i 130 cm – amfory, które swoim wyglądem nawiązują do czasów starożytnych, kiedy to naczynia takie (wtedy produkowane z gliny) służyły głównie do przechowywania i transportu zboża, wina, oliwy czy też miodu. Jak się okazuje taka amfora (ważąca około 300 kg) może składać się z 3.000 małych płytek, które przy użyciu kleju, należy odpowiednio ze sobą połączyć, tworząc tym samym ostateczny i oczekiwany kształt naczynia. Wykonanie tego rodzaju produktu wymaga przede wszystkim cierpliwości, a także zdolności manualnych osoby, która podejmuje się tej pracy. Pracy, którą w tym przypadku można nazwać rzemiosłem. Jak mówi Józef Rataj: pomysł na taki produkt zrodził się już 10 lat temu, jednak wtedy do jego realizacji brakowało przede wszystkim odpowiedniego materiału.

Józef Rataj działalność gospodarczą w Smolarni rozpoczął w 1987 r., kiedy to założył firmę transportową. W późniejszym czasie zajmował się także leśnictwem oraz skupem złomu. W roku 1995 powstała firma „Eco-las”, która rok później (1996) zajmowała się sprzedażą – dosyć nietypowego jak na tamte czasy produktu – kory. Sprzedażą kamienia Rataj zajmuje się od 1997 r. Do rozpoczęcia działalności w tym kierunku skłoniło go, rodzące się ówcześnie w naszym kraju zapotrzebowanie na kamień do ogrodów. Jednak jak sam zauważa: na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat znacząco zmieniło się zastosowanie kamienia. O ile na początku swojej działalności używany był on przede wszystkim do aranżacji ogrodów, tak obecnie materiał ten stosowany jest do budowy elementów architektury ogrodowej, ozdabiania elewacji i wnętrz domów, budowy ogrodzeń i wielu innych zastosowań.

Firma „Eco-las” w prudnickich Targach udział wzięła po raz trzeci, jednak pierwszy raz z tak dużym sukcesem. Zdobycie tytułu „Mistera Targów” – jak mówi Rataj – to prestiż dla firmy, za wykonanie oryginalnego, niszowego produktu który doceniony został przez kapitułę konkursową.

Drugą nagrodzoną firmą ze Smolarni jest – należące do Ernesta Kontnego – przedsiębiorstwo „Erkon”, które od 2002 r. zajmuje się wyrobem ogrodzeń, balustrad, bram oraz elementów kowalstwa artystycznego ze stali – czyli  tak zwaną metaloplastyką.

Firma ta na Targach zaprezentowała balustradę balkonową, która określana jest mianem „trzy w jednym”, gdyż do jej wykonania użyto trzech rodzajów materiałów, tj. stali nierdzewnej, stali czarnej oraz kamienia. O ile łączenie stali nierdzewnej ze stalą czarną jest praktykowane od dłuższego czasu, to dodatkowe ich połączenie z kamieniem – w przypadku nagrodzonego produktu jest to granit i marmur – stanowi już pewnego rodzaju nowość. I właśnie za to, zaprezentowana przez Kontnego balustrada zdobyła tytuł „Najlepszy Produkt Targów”.

Warto również podkreślić, iż nie jest to pierwszy sukces tej firmy na prudnickich Targach. W zeszłym roku zdobyła ona wyróżnienie w konkursie na „Najlepszy Produkt”, za zaprezentowanie przęsła ogrodzeniowego. Gdy w 2013 r. po raz pierwszy brałem udział w Targach, nie spodziewałem się że otrzymam to wyróżnienie – mówi Kontny.

Sukces ten skłonił mnie do tego aby w tym roku ponownie spróbować swoich sił i zaprezentować coś zupełnie nowego. Stąd też zrodził się pomysł zrobienia balustrady, która swoim wyglądem nawiązuje do powstającego obecnie trendu, gdzie z jednej strony dąży się do nowoczesności, a z drugiej – do prostoty.

Ernest Kontny działalność gospodarczą w Smolarni rozpoczął w 1993 r., kiedy to założył firmę zajmującą się zrywką drewna z lasu. Kilka lat później – w roku 1999 – rozpoczął działalność transportową, a od 2002 r. zajmuje się metaloplastyką. Dla Kontnego zdobycie tytułu „Najlepszego Produktu Targów” stanowi przede wszystkim motywację do dalszej pracy i polepszania produkowanych przez siebie wyrobów.

Artykuł o sukcesie smolarskich firm, który jest skrótem powyższego opracowania, ukazał się również w najnowszym wydaniu Nowej Gazety – nr 9 (59).