Kronikarzem być

3 kwi 2023 | wpis w: Aktualności, Historia w praktyce

Parafia Racławiczki miała i ma nadal, swoją kronikę parafialną. Dziedzice, jako dawna niemiecka gmina wiejska, miała swoją kronikę w przeszłości. Ścigów miał kronikę szkolną prowadzoną w okresie powojennym. A Smolarnia i Serwitut mają kronikę od 2006 roku.

Na początku tego roku udało się nadrobić wszystkie kronikarskie zaległości. W głównej mierze uzupełnić kronikę o wycinki z kolalnej prasy z poprzednich lat. Tym samym współczesna kronika Smolarni i Serwitutu, której autorem jest Robert Hellfeier, powiększyła się o kolejne strony, których obecnie jest już ponad 50 (papierowa wersja). Równolegle prowadzona jest wersja ektroniczna kroniki, która ma już ponad 100 stron (format A4).

Osobnym tematem są wycinki z prasy o Ludowym Zespole Sportowym z Racławiczek. „Ułańska skuteczność”, „Poczuli krew”, „Wrócili z tarczą”, „Racławiczki zmiażdżyły Górnika”, „Żurek i spółka ograli”, „Pogrom w Racławiczkach” – to tylko niektóre z nagłówków prasowych traktujących o racławickim klubie. Cały zbiór liczy obecnie ponad 90 wycinków prasowych z lat 2015-2023.

Poniżej prezentuję kilka zdjęć z prac nad uzupełnianiem kroniki.