Promocja monografii Smolarni

20 cze 2014 | wpis w: Aktualności

Po długich przygotowaniach nadszedł w końcu dzień promocji, tak długo wyczekiwanej książki o historii Smolarni. 19 czerwca krótko przed godziną 15:00 większość miejsc siedzących, przygotowanych na sali zabaw w restauracji „Omega”, było zajętych. Spotkanie rozpoczęło się krótko po godzinie 15:00, a przybyłych gości przywitał jego organizator, a zarazem autor monografii – Robert Hellfeier. W spotkaniu, oprócz mieszkańców, wzięli również udział przedstawiciele samorządu, kościoła, Partnerstwa Borów Niemodlińskich, Nadleśnictwa Prószków, członkowie Komisji Historycznej Powiatu Prudnickiego z siedzibą w Northeim (Historische Kommission für den Kreis Neustadt/OS e.V.), przedstawiciele lokalnej prasy i wielu innych gości.

Dzień promocji monografii był również okazją do zaprezentowania działalności w/w Komisji Historycznej. Dlatego też, jako pierwszy swój wykład miał prof. Ralph Wrobel (przewodniczący), który przedstawił i omówił jej działalność. Wykład ten prowadzony był  zarówno w języku polskim jak i niemieckim, a tłumaczem był dr Joachim Himanek (członek Komisji). W międzyczasie pierwsze zainteresowane osoby mogły nabyć książkę.

O godzinie 16:20 rozpoczął się drugi punkt spotkania – rozmowa z autorem monografii, którą poprowadził Daniel Podobiński z Partnerstwa Borów Niemodlińskich. Podczas tej rozmowy goście dowiedzieli się m.in. o tym skąd i kiedy wziął się pomysł na napisanie książki, jak wyglądała kilkuletnia praca nad zbieraniem materiałów, jak przebiegała w tej kwestii współpraca z mieszkańcami itp. Po zakończeniu rozmowy wszyscy zainteresowani mogli kontynuować nabywanie publikacji.

Po krótkiej przerwie swój wykład pt. „Od drzewa genealogicznego do historii lokalnej” zaprezentował dr Joachim Himanek, który opowiedział o tym jaką drogę przebył od zainteresowań związanych z rodzinną genealogią do badań nad historią swojej miejscowości (Ligoty Bialskiej).

Spotkanie zakończyło się około godziny 19:00, a informacje o nim ukazały się m.in. w lokalnej prasie, która na swoich łamach zrelacjonowała to wydarzenie.

  1. Tygodnik Krapkowicki, Nr 25 (842), 24.06.2014, Z pasji do historii.
  2. Nowiny Krapkowickie, Nr 25/2014 (116), 24.06.2014, Pierwsza taka monografia.
  3. Tygodnik Prudnicki, Nr 26, 25.06.2014, Dzieje dwóch górnośląskich wsi.
  4. Panorama Bialska, Nr 7 (236), lipiec-sierpień 2014, Kawał historii.
  5. Gazeta Prudnik 24, Nr 36, 5.08.2014, O walce z chorobą i fascynacji historią lokalną.

Więcej zdjęć z promocji dostępnych jest w galeriikliknij.