„Soli deo gloria” w Nowej Wsi Prudnickiej

13 lip 2022 | wpis w: Aktualności

W marcowym wydaniu Tygodnika Prudnickiego (Nr 10, 9.03.2022 r., s. 10) ukazały się wyniki konkursu „Mój rodzinny zabytek”. II miejsce w kategorii pierwszej – uczniowie klas IV-VIII – zdobyła Anna Gorek z Nowej Wsi Prudnickiej (niem. Neudorf), która na konkurs wysłała zdjęcie i opis dzwonu, jaki znajduje się w tej miejscowości.

Opis pracy konkursowej o dzwonie z Nowej Wsi Prudnickiej
Opis pracy konkursowej o dzwonie z Nowej Wsi Prudnickiej

Jakie było moje zdziwienie, gdy w opisie pracy przeczytałem: „Sam dzwon, który jest elementem dzwonnicy został odlany w 1794 roku w ludwisarni S. B. Mager w Nysie. Widnieje na nim napis: SOLI DEO GLORIA (Chwała tylko Bogu). Na dzwonie umieszczona jest również płaskorzeźba ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa oraz imiona św. Jana i św. Pawła wraz z ich podobiznami”. Przecież dokładnie tak samo wygląda dzwon, który znajduje się w dzwonnicy w Smolarni! Ten dzwon również odlał ludwisarz S. B. Mager z Nysy i też miało to miejsce w 1794 r. Znajduje się na nim ta sama inskrypcja oraz podobizny tych samych świętych, jakie znajdują się na dzwonie z Nowej Wsi Prudnickiej.

Postanowiłem skontaktować się z rodziną ww. Anny. I tak, dzięki uprzejmości jej mamy – pani Sabiny (która jest również autorką poniższych zdjęć) – udało mi się pozyskać zdjęcia tegodzwonu. Potwierdzają one jednoznacznie, że dzwon z Nowej Wsi Prudnickiej wygląda dokładnie tak samo jak ten ze Smolarni. Można by wręcz rzec, że jest jego bratem bliźniakiem.