Album rodziny Szyma

20 wrz 2009 | wpis w: Historia w praktyce

Takiego zbioru fotografii dokumentujących przeszłość Smolarni nikt by się chyba nie spodziewał. Latem tego roku w zbiorach jednej z tutejszych rodzin odnaleziono album należący do członków rodziny Szyma (od 1939 r. Siemens) oraz Lisson, które to rodziny w przeszłości prowadziły szynk w Smolarni (obecna restauracja „Omega”).

Odnaleziony album składa się z 61 stron i znajduje się w nim około 300 zdjęć! Przy czym 110 z nich związanych jest bezpośrednio z mieszkańcami Smolarni. Wśród tych wszystkich fotografii znalazło się również zdjęcie miejscowego szynku przed jego rozbudową, tj. przed okresem jakiego nie pamiętają nawet najstarsi żyjący mieszkańcy Smolarni.

Teraz trudne zadanie związane z identyfikacją fotografii, ich skanowaniem oraz opisem. Pewnym jest, iż kilka z nich pochodzi z okresu I wojny światowej i identyfikacja znajdujących się na nich osób może okazać się niemożliwa. Sprawę komplikuje dodatkowo fakt, że ze starszego pokolenia rodziny Szyma nikt już nie żyje i jedyną nadzieją są tutaj najstarsi mieszkańcy Smolarni, którzy znali członków tej rodziny i będą w stanie udzielić swojej pomocy.