Festyn palenia węgla drzewnego

6 wrz 2017 | wpis w: Aktualności

Kohlenbrennerfest – pod taką nazwą co roku w niemieckiej miejscowości Trippstadt (Rheinland-Pfalz) odbywa się festyn palenia węgla drzewnego, który nawiązuje do historii tej miejscowości, tj. do węglarstwa. Była to doskonała okazja ku temu, aby w praktyce zobaczyć coś, co w pewnym stopniu związane jest również z historią naszej miejscowości.

A co wspólnego ma węgiel drzewny ze smołą, którą produkowano dawniej w Smolarni? Między innymi to, iż powstaje on – podobnie jak smoła – w procesie suchej destylacji drewna. Jest on produktem powstającym w którymś z etapów pozyskiwania smoły i w przeszłości używany był przede wszystkim, jako materiał opałowy w hutnictwie, do wypalania rudy miedzi i żelaza, a także do wypalania gliny.

I choć widoczny na poniższych zdjęciach współczesny kopiec węglowy, nie jest tym samym co kopiec smolarski do wypalania smoły sprzed 200-300 lat, to z pewnością jest on jakąś namacalną namiastkę przeszłości.

W trakcie festynu, w Trippstadt można było zwiedzić również lokalne muzeum huty żelaza (Eisenhüttenmuseum), a na obrzeżach miejscowości na gości czekała: ścieżka edukacyjna wraz z planszami oraz archiwalne i współczesne fotografie dotyczące historii węglarstwa w tej miejscowości.

Ciekawe linki: muzeum huty żelaza, galeria zdjęć z poprzednich festynów.

Wybrane zdjęcia lokalnego muzeum i kopca

Ścieżka z archiwalnymi i współczesnymi fotografiami