Nowa odsłona strony internetowej Smolarni

1 wrz 2017 | wpis w: Aktualności

Dziś (1 września 2017 r.) udostępniona została nowa odsłona strony internetowej naszej miejscowości. Od teraz strona ta jest bardziej przejrzysta i czytelna oraz dostosowana do współczesnych potrzeb użytkownika.

Postęp prac

Mimo, iż prace nad jej aktualizacją trwały już od grudnia zeszłego roku, na dzień dzisiejszy nie udało się zrealizować wszystkich zakładanych planów. Okazało się, że najwięcej pracy trzeba było włożyć w przeniesienie treści ze starej strony, uzupełnienie aktualności o wydarzenia z kroniki Smolarni (z lat 2007-2014) oraz o wpisy ze starego bloga miejscowości. Wszystkie teksty dostępne w tych źródłach zostały przeredagowane oraz uzupełnione o nowe grafiki i zdjęcia. To wszystko spowodowało, iż czas potrzebny na wdrożenie wszystkich zmian był znacznie dłuższy niż początkowo zakładano i nowej strony nie udało uruchomić się w pierwotnie planowanym terminie (23 lipca) kiedy to przypadło dokładnie 10 lat od kiedy nasze sołectwo zaistniało w Internecie.

Mimo tego, po przepracowaniu około 84 godzin udało się udostępnić stronę w dniu innej rocznicy (od dokładnie 8 lat niniejsza witryna znajduje się na płatnym serwerze i funkcjonuje pod obecnym adresem www.smolarnia.org).

Wykres przedstawiający ilość godzin w danym miesiącu, poświęconych na prace związane z aktualizacją niniejszej strony internetowej

Jakie zmiany?

Na początek na stronie uruchomiono dział z aktualnościami, gdzie opublikowano najciekawsze wydarzenia i opis działalności związanej z badaniem lokalnej historii na przestrzeni ostatnich 10 lat. Dostępne są tutaj również już niektóre rozdziały z monografii Smolarni: Architektura, Historia szkolnictwa, Obiekty sakralne, Obiekty handlowe, Folklor, Lokalne podania oraz Ochotnicza Straż Pożarna.

A ponadto:

  • na stronie istnieje możliwość komentowania wpisów i poszczególnych podstron,
  • dzięki interakcji z mediami społecznościowymi możliwe jest udostępnianie postów na Facebooku, Twitterze oraz w Google+,
  • każdy internauta może wyszukiwać posty według słów kluczowych (tagów) oraz według miesiąca ich publikacji,
  • dodano również możliwość wyszukiwania konkretnych słów w wyszukiwarce.

Co dalej?

W następnych tygodniach na stronie pojawią się kolejne działy i nowe podstrony z ciekawymi informacjami dotyczącymi historii Smolarni i Serwitutu, zarówno tymi zaczerpniętymi z monografii, jak i całkiem nowe, niepublikowane do tej pory ciekawostki.

Nie pozostaje mi nic innego jak życzyć wszystkim internautom owocnej lektury.