Fotograficzne skarby z szafy

7 mar 2021 | wpis w: Aktualności, Historia w praktyce

„Hej. Moja mama znalazła na strychu u mojej ciotki w Smolarni album starych zdjęć. Między innymi szkoła ze Smolarni, zdjęcia z wesel, żołnierze. Czy jesteś zainteresowany tymi zdjęciami?”. – Taka wiadomość dotarła do mnie 4 marca tego roku.

Po dalszej wymianie korespondencji okazało się, że w odnalezionych zbiorach znalazły się fotografie z lat 30. XX wieku dokumentujące smolarską szkołę podstawową: grupowe zdjęcia uczniów, czy też fotografia, na której uwieczniono budynek szkolny od strony południowo-zachodniej. Tego typu ujęcia należą do rzadkości.

W odnalezionym albumie znajdują się także fotografie weselne, zdjęcie żołnierzy z okresu I wojny światowej, fotografia dzieci pierwszokomunijnych z ks. Borkiem i wiele innych ciekawych i nieznanych do tej pory zdjęć.

W miejscu tym chcę podziękować za reakcję i poinformowanie mnie o odnalezionych zbiorach. Dzięki temu historia Smolarni została uzupełniona o nowe ciekawostki. Zaś każdego kto dysponuje tego typu materiałami, nie tylko ze Smolarni, ale z terenu całej parafii Racławiczki, zachęcam do nawiązania kontaktu i podzielenia się swoimi „skarbami”.