„Historia dzwonnicy ze Smolarni na Górnym Śląsku”

19 gru 2019 | wpis w: Aktualności

Mnóstwo przygotowań, ponad rok pracy nad książką oraz 150 przepracowanych godzin. I już po wszystkim. Spotkanie promocyjne związane z wydaniem książki pt. „Historia dzwonnicy ze Smolarni na Górnym Śląsku” (niem. „Die Geschichte des Glockenturmes von Pechhütte in Oberschlesien”) to już przeszłość.

15 grudnia w sali Caritasu w Racławiczkach zgromadziło się ponad 30 osób, które miały okazję wysłuchać dwóch wystąpień autora publikacji – Roberta Hellfeiera. Pierwsza część wystąpienia poświęcona została samej książce, a po krótkiej przerwie zaprezentowano gościom mini wykład o historii obiektów architektury sakralnej i miejsc pamięci z terenu parafii Racławiczki. W międzyczasie każdy mógł delektować się poczęstunkiem (kołacz, ciastka) oraz kawą i herbatą.

Swoją obecnością zaszczycili mnie nie tylko obecni, ale także byli mieszkańcy Smolarni i Serwitutu, jak i innych miejscowości parafii Racławiczki. Obecni byli również przedstawiciele lokalnej prasy: Tygodnik Krapkowicki oraz Gazata Pogranicza.

W miejscu tym dziękuję serdecznie paniom z Caritasu oraz członkom rodziny za zaangażowanie w organizację spotkania, za pomoc w przygotowaniu sali i oraz poczęstunku. Spotkanie zakończyło się około godziny 18:00 słowami: „Obce rzeczy wiedzieć dobrze jest – swoje, obowiązek” (Zygmunt Gloger, 1845-1910), którymi próbowano zachęcić gości do zainteresowania się historią swoich rodziców, dziadków oraz swojego Heimatu.

Dziękuję również osobom, które ze mną współpracowały w pracy nad książką. Andrei Smolarz za korektę polskojęzycznych tekstów. Ursuli Wahl-Gonsior za przetłumaczenie tekstów z języka polskiego na niemiecki oraz Andreasowi Smarzlemu i Peterowi Ernstowi, członkom Komisji Historycznej Powiatu Prudnickiego, którzy podjęli się ich korekty.

Książkę o historii dzwonnicy wydano przy wsparciu finansowych osób trzecich. Jej wydanie wsparli:

  • Johann Apostel – były mieszkaniec Smolarni
  • ProLoCon Sebastian Weihswww.prolocon.pl
  • Stolarstwo Szkopwww.stolarstwoszkop.pl
  • Rosa Björk-Reinosch – była mieszkanka Serwitutu/Smolarni
  • B.M. Dublet
  • Jeden sponsor anonimowy

Książkę można nabyć w cenie 35,00 złotych, w Smolarni na ul. Opolskiej 22, w rodzinnym domu autora . Dla tych, którzy chcieliby nabyć egzemplarz pocztą tradycyjną, udostępniam formularza zamówienia. Przypominam, iż książka dostępna jest w ramach zbiórki publicznej organizowanej przez fundację Oddech Życia, prowadzonej na rzecz autora.


Fotorelacja ze spotkania (fot. Andrea Smolarz, Tygodnik Krapkowicki).