Historia strony internetowej

1 maj 2018 | wpis w: Aktualności

Dziś chciałbym opisać krótko historię niniejszej strony internetowej, która od kilku miesięcy funkcjonuje w nowej odsłonie, zaś od ponad 10 lat istnieje w Internecie. Jakie były jej początki i jak się rozwijała. To wszystko opisałem w krótkim tekście, do którego lektury zapraszam.

Początki

Pierwsza odsłona strony internetowej Smolarni uruchomiona została 23.07.2007 r. W tamtym czasie była ona jedyną tego typu dotyczącą sołectwa z terenu gminy Strzeleczki (poza stroną Urzędu Gminy) i jedną z nielicznych w okolicy. Była to prosta witryna napisana językiem HTML oraz CSS, która z biegiem czasu była rozbudowywana. Jeszcze pod koniec 2007 r. oprócz informacji dotyczących historii miejscowości, położenia czy też ciekawostek znajdowały się na niej m.in. podstrony o tytułach: nasz patron, atrakcje, życzenia i pozdrowienia, Ochotnicza Straż Pożarna (jako przekierowania do osobnej subdomeny), galeria zdjęć, informator oraz mapa sołectwa.

Przez pierwsze 2 lata strona znajdowała się na darmowym serwerze „yoyo.pl” i funkcjonowała pod adresem „smolarnia.yoyo.pl”. W tym czasie funkcjonowała ona w swojej pierwszej odsłonie graficznej i dopiero późnym latem 2009 r. została nieco zmieniona. Zrezygnowano wtedy z kolorystyki ciemnoniebieskiej na rzecz jasnoniebieskiej. Nowa jej odsłona wzbogaciła się również o nowe podstrony.

1.09.2009 r. zarejestrowano domenę „smolarnia.org” i od tamtego czasu strona funkcjonuje pod tym właśnie adresem. Przez jakiś czas równolegle funkcjonowała ona z tą na darmowym serwerze. Ta jednak z biegiem czasu została wygaszona i usunięta.

Kilka zrzutów ekranu poprzedniej wersji strony

10 lat!

Latem 2017 r., z okazji 10-lecia istnienia niniejszej strony internetowej, zmieniono całkowicie jej wygląd i system, w oparciu o który funkcjonuje. Dzięki zastosowaniu systemu zarządzania treścią, obsługa witryny jest zdecydowanie łatwiejsza i wygodniejsza. Obecna szata graficzna strony zaimplementowana została w lipcu 2017 r. Wcześniej, przez okres ponad pół roku trwały przygotowania do uruchomienia całkiem nowej wersji strony, z okazji 10-lecia jej funkcjonowania w sieci.

Utrzymanie strony

Pomysłodawcą i autorem niniejszej strony internetowej jest były mieszkaniec Smolarni – Robert Hellfeier, z zawodu informatyk, twórca stron internetowych, a w wolnych chwilach badacz lokalnej historii i genalog: <hellfeier.net/>. To również on od momentu uruchomienia strony na płatnym serwerze, aż do roku 2018 z własnych środków wspierał utrzymania domeny (tj. nazwy strony) oraz serwera (miejsca na przechowywanie plików), dzięki którym nasza strona internetowa istnieje w Internecie.

Od września 2018 r. finansowe utrzymanie domeny i serwera wspiera firma Erkon „Ernest Kontny” ze Smolarni.