Z Dziedzic do Mokrej – genealogia Gonsiorów

29 kwi 2018 | wpis w: Aktualności, Historia w praktyce

O tym, że genealogia potrafi być ciekawa, a czasami i zaskakiwać przekonuję się już od 10 lat. Również jedne z ostatnich poszukiwań utwierdziło mnie w tym przekonaniu.

W połowie kwietnia zakończono prace związane z poszukiwaniami przodków z rodziny Gonsior, którzy w połowie XIX w. wywędrowali z Dziedzic do oddalonej o ponad 6 kilometrów na południowy-zachód Mokrej – niewielkiej miejscowości w parafii Łącznik.

Mapa obrazująca położenie Dziedzic i Mokrej [Archiwum Map Zachodniej Polski, www.amzp.pl]
Punktem wyjścia w poszukiwaniach był pochodzący z Mokrej Ignatz (ur. 1898, zm. 1952) i jego rodzice: Martin i Franziska Socha. Wieść rodzinna głosiła, iż dziadek Ignatzego pochodził z parafii Racławiczki i po ślubie z mieszkanką Mokrej zamieszkał w tej miejscowości. Do poszukiwań pozyskano również imiona kilku dzieci w/w Martina i Franziski.

Poszukiwania rozpoczęto od ojca Ignatzego – Martina, który zmarł w roku około 1936. Po odnalezieniu dokładnej daty jego śmierci, były szanse na odnalezienie również daty narodzin albo informacji o rodzicach. Niestety w tym przypadku zdarzyło się to, co zdarza się bardzo rzadko. W adnotacji o jego pogrzebie nie zanotowano żadnych dodatkowych informacji. Z odnalezionego zapisu wiadomym było jedynie, iż Martin zmarł 1.03.1936 r., a pochowano go ponad dwa tygodnie później – 17 marca.

Wpis o śmierci i pogrzebie Martina Gonsiora [Par. Łącznik, księga pogrzebów 1910-1945, s. 220].
Mimo początkowych problemów, dalsze poszukiwania zakończyły się sukcesem i odnalezieniem mnóstwa informacji o przodkach z rodziny Gonsior. Między innymi:

Dowiedziono tezę, iż dziadek Ignatzego (Martin, ur. 1823) pochodził z parafii Racławiczki, a mówiąc dokładniej – z Dziedzic. To on w 1851 r. ożenił się z Julianną Uliczka z Mokrej (ur. ok. 1827) i zamieszkał w jej rodzinnej miejscowości.
Dużym zaskoczeniem było odnalezienie dwóch innych ślubów członków rodziny Gonsior, którzy również pochodzili z Dziedzic. I jak się okazało, byli to bracia wspomnianego wyżej Martina: Matheus (ślub w 1858 r. z Susanną Fraj) i Friedrich Wilhelm (ślub w 1853 r. z Johanną Miller).

Przybyli z Dziedzic

Wszystkie odnalezione ślady zaprowadziły mnie do Dziedzic, skąd jeden z przodków Gonsiorów wywędrował do Mokrej. Dalsze prace doprowadziły do odnalezienia rodziców Martina (ur. 1823). Byli nimi: Simon (ur. ok. 1778, zm. 1848) i Marianan Fietz (ur. 1798, zm. 1842). Okazało się również, że Marianna ta była drugą żoną Simona, z którą miał on przynajmniej czworo dzieci. Zaś jego pierwszą żoną była Marianna Tannenbaum (ur. ok. 1780, zm. 1821), z którą miał dziewięcioro potomstwa. Ciekawostką było również to, iż pierwsza żona Simona zmarła w Dziedzicach, zaś on sam i jego druga żona w dniu śmierci mieszkali już w Smolarni.

W taki oto sposób udało się opracować 4-pokoleniowe drzewo genealogiczne o rozpiętości od roku około 1780 (pierwsza przypuszczalna data urodzenia) do 1952 (ostatnia znana data śmierci.
Mnogość nazwiska

Inne rodziny o nazwisku Gonsior

Zrealizowane poszukiwania były również okazją do odnalezienie innych rodzin o nazwisku Gonsior, które już na przełomie XVIII i XIX w. zamieszkiwały licznie obszar parafii Racławiczki. Najdobitniej pokazują to księgi ślubów, w których oprócz Gonsiorów mieszkających w Ścigowie, Kopalinie i Racławiczkach, śluby brały tutaj również osoby o takim nazwisku z: Pogórza, Rzymkowic czy też Strzeleczek.

Z ksiąg kościelnych wyłania się obraz, z którego wynika iż przełom wieków był okresem kiedy największe skupisko Gonsiorów było w Ścigowie i Kopalinie. Dopiero od końca drugiego dziesięciolecia XIX w. rodziny te odnajdywane były w Racławiczkach i Dziedzicach, przy czym najliczniej w tej drugiej z miejscowości.

Źródło: www.hellfeier.net.