Podsumowanie działalności za 2017 rok

5 lut 2018 | wpis w: Aktualności, Historia w praktyce

2017 rok już za nami. Jak zawsze jest to czas do krótkich podsumowań związanych z badaniem lokalnej historii. W poprzednim roku, podobnie jak w latach wcześniejszych, udało się przeprowadzić szereg rozmów zarówno z obecnymi, jak i byłymi mieszkańcami parafii Racławiczki, których celem było pozyskanie informacji o historii i przeszłości tego obszaru.

Łącznie przeprowadzono 34 takie rozmowy, przy czym 9 z nich miało formę osobistego spotkania z rozmówcą, zaś 25 rozmów przeprowadzono telefonicznie. W 2017 r. od 5 mieszkańców pozyskano zdjęcia do digitalizacji, zaś od kolejnych 4 dokumenty. W przypadku zdjęć dało to łączną liczbę nieco ponad 100 wykonanych skanów, które zasiliły bazę już ponad 2.700 starych fotografii, jakie udało się pozyskać na przestrzeni ostatnich 10 lat. Zdjęcia te swoją tematyką związane są ze: Smolarnią (ponad 55), Racławiczkami (około 40) i Ścigowem (około 10).

We wrześniu ubiegłego roku uruchomiona została również całkiem nowa odsłona strony internetowej Smolarni.

Brak współpracy

Rok 2017 stał niestety pod znakiem pewnych – nazwijmy to – porażek. Wiosną i latem wystosowano pisma (w niektórych przypadkach dwukrotnie), w których próbowano zachęcić pewne osoby i pewne środowiska do współpracy. Współpraca ta miała opierać się na pomocy przy tworzeniu niniejszej strony internetowej, jak i przy gromadzeniu materiałów (tj. zdjęć i dokumentów) o naszej przeszłości, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru parafii Racławiczki. Do dnia dzisiejszego żadne z tego typu zapytań nie doczekało się odpowiedzi!

To pokazuje brak zainteresowania współpracą w tej dziedzinie. I nie chodzi tutaj nawet o to, że ktoś nie zaakceptował zaproponowanej formy , ale o to, że adresaci nie pofatygowali się nawet odpowiedzieć na przedstawione im propozycje. Co w moim przekonaniu pokazuje po prostu ignorancję z ich strony.

Plany na 2018 rok

Plany na nowy rok są zawsze takie same jak te z lat wcześniejszych, tj. dalsze pozyskiwanie relacji i dokumentowanie lokalnej historii. W miarę możliwości podejmowane będą kolejne próby zachęcenia do współpracy pewnych osób i środowisk. Zaś jednym z głównych celów na ten rok jest znalezienie sponsora, który sfinansowałby utrzymanie serwera, na którym funkcjonuje niniejsza strona internetowa (pomysł ten omawiano już w poprzednim roku, jednak bez pozytywnego efektu). Od tego uzależnione będzie z pewnością dalsze funkcjonowanie strony i jej byt w Internecie.

W przygotowaniu są również ciekawe artykuły związane z historią Dziedzic i Ścigowa oraz obiektów architektury sakralnej i lokalnej mowy/gwary. Nie wszystkie z planowanych na poprzedni rok artykułów udało się opublikować, dlatego też mam nadzieję na lepszą w tym roku współpracę w tej kwestii z przedstawicielami lokalnych gazet.

Niech ten 2018 r. przyniesie kolejne niespodzianki i odkrycia związane z historią Smolarni, parafii Racławiczki i najbliższych okolic.