Zbiory z ulicy Opolskiej

28 maj 2022 | wpis w: Aktualności, Historia w praktyce
Są takie domy, które „odwiedza” się co kilka lat i zawsze w ich wnętrzu udaje się znaleźć coś ciekawego. Jeden z takich znajduje się na ulicy Opolskiej w Smolarni, gdzie w w kwietniu tego roku udało się odnaleźć następujące dokumenty:
  • Książeczkę św. Gertrudy z 1875 r., która mogła należeć do Johanna Lissonia ze Smolarni, co sugeruje znajdujący się w niej podpis o treści: „Johann Lisson Sedschütz-Pechhütte Kr. Neustadt O/S”.
  • Pamiątka komunii wielkanocnej z 1914 r. z Racławiczek: „Komunia wielkanocna 1914 w kosćiele parafialnym w Polskich Racławicach” (pisownia oryginalna).
  • Pamiątka przyjęcia dziecka do towarzystwa Dzieciństwa świętego, która należała do Marii Lisson (Marya Lisson).

Ostatnim dokumentem, równie ciekawym, jest zapis, który składa się z dwóch stron formatu A4, ponumerowanych od 3 do 4. Zapis ten nie zachował się niestety w całości. Wyłania się z niego opis przybycia do niemieckiej miejscowości Friedland, w której po II wojnie światowej znajdował się obóz przejściowy dla wysiedlonej ludności z terenów byłych Niemiec. Na dniach postaram się opublikować translację tekstu wraz z tłumaczeniem.