Tym razem gdzie indziej

15 cze 2015 | wpis w: Historia w praktyce

Ruina, ruiną, ale ile dawni mieszkańcy w tego typu ruinach pozostawili po sobie historii i przeszłości? Tego nie wiedzą często nawet obecni właściciele tego typu opuszczonych domów. Pod koniec maja 2015 r., za pozwoleniem właściciela, przeszukano jeden z opuszczonych budynków w Ścigowie, w którym to – jak w 99% przypadków – miało nic nie być.

Rzeczywistość okazała się jednak całkiem inna, gdyż udało się uzbierać sporą ilość dokumentów związanych z historią Ścigowa. W związku z tym, iż jedna z części budynku znajduje się w kiepskim stanie technicznym, nie zaryzykowano przeszukania całej powierzchni tamtejszego strychu. Mimo tego, efekt ponad godzinnego przeszukiwania domu jest zadowalający.

Refleksja. Niestety w przypadku wielu tego typu opuszczonych zabudowań, w trakcie ich remontu lub wyburzania nie zwraca się w ogóle uwagi na pozostawione we wnętrzu „skarby”, które często wyglądają jak sterta śmieci nadających się jedynie do wyrzucenia lub spalenia. Aż strach pomyśleć ile wiadomości o przeszłości, a tym samym o nas samych zostało już bezpowrotnie utraconych!